Oznámení

Collapse
No announcement yet.

Sypaný čaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Show
Clear All
new posts

  • Sypaný čaj

    Miluji čaj a samozřejmě že nejlepší je sypaný. Ale často mě trápilo že při jeho přípravě i skrz sítko občas něco propadlo. Našla jsem ale jeden způsob jak si ho vychutnat i bez "kousků". Měli jsme doma jeden nepoužívaný překapávač, tak jsem jednou s jeho pomocí zkusila připravit čaj. Byla jsem moc spokojená- přes filtr nic nepropadlo, žádné kousky, žádná sedlina na dně. Od té doby si jinak čaj nepřipravuji.Je to rychlé a navíc nemusím čistit sítko.
    V překapávači můžete uvařit čaj černý, rooibos, ovocný, honeybush, bylinkový, ajurvédský, mate, pu-erh
    Vyjímkou jsou však čaje náchylné na teplotu (zelené, bílé, žluté a oolongy).

  • #2
    Ahojky Hanislavo,mrzí mě to,musím nesouhlasit a nedoporučuju.
    Taky miluji čaje,ale jen čistě černé,bílé a zelené atd.různé druhy i exotické,ale ty ovocné a různě uměle ochucené, tedy nééé a kávu taky nepiju.
    Překapávač jsem taky jeden čas používala, ale vrátila jsem se ke klasice, čaj se tak dokonale nevylouhuje nebo naopak zase moc,záleží na tom, jak rychle voda prokape filtrem!!!Ale třeba máš jiný překapávač???Jak dodržíš dobu vylouhování??To se tam přeci nedá!!!
    Mě to trvalo dost dlouho,než to prokapalo a nebylo to pak ono,vylouhoval se buď moc a bylo v něm mnoho tříslovin nebo naopak u bylinkových scházelo to pořádné vylouhování.
    Lepší je myslím konvička nebo hrnek na čaj s ponorným sítkem a pokličkou!!!!
    Sítko pak podle druhu čaje a délky vyluhování, můžeš včas vyndat a sítko je v té baňaté skleněné konvici husté-nic nepropadne,tedy u toho kvalitního sypaného čaje,ten má velké lístky a ty se spařením ještě zvětší.Nebo vlož filtr třeba i do něj !!!
    Bylinky,když potřebuji větší množství, dám rovnou do studené vody v hrnci,přivedu k varu a vypnu a zakryju na potřebnou dobu poklicí.Pak přecedím do konvice,můžeš pak třeba i přes filtr....pokud chceš...
    Bylinkové čaje se mají přeci louhovat různě dlouho 10 až 15 min.,některé převařit a u některých, kvůli silicím ještě musíš zakrýt nebo vyprchají a čaj je znehodnocen nebo spíš ochuzen, o vůni a to s překapávačem, fakt nezvládneš...ale možná až vyzkoušíš delší dobu,nebo různé druhy, dáš mi za pravdul
    Časem zjistíš, že to není ono, pokud chceš vychutnávat opravdu kvalitní, dobrý čaj.
    Na to běžné napití to samozřejmě asi nevadí, ale to pak můžeš používat rovnou sáčky a nelámat si hlavu s filtrem...to ty jak píšeš ale neděláš, tak si to nekaž.........
    Přivítám tu tvé tipy, z osobní zkušennosti, na dobré druhy černého čaje.
    Miluji třeba Earl Gray s bergamotovou silicí.....pravou ne umělou..,
    Darjeeling...
    různé Africké směsi -jsem taky ochutnala a byly moc dobré !!!!
    Tak se poděl o zkušennosti.
    Ahojky čajová kamarádka
    Hančí

    Comment


    • #3
      Ahoj děvčata, Hančí má pravdu. My taky milujem čaj, já tedy i kávu. Earl Gray nejvíc můj muž. Taky jsem zkoušela překapávač, ale nebylo to ono. Hrníčky se sítkem mám taky, ani to mi nevyhovovalo. Navíc, čaj by neměl přijít do styku s kovem a různá sítka na čaj právě u kvalitního čaje nevyhovujou, neb po rozvynutí lístků jsou moc přecpaná. Právě při použití překapávače mě trklo použít jen filtr. Nasypu čaj, na výšku přeložím, připnu kolíčkem na prádlo a je to. Do hrníčku malý, do konvice velký filtr. Nevypadalo to sice stylově, ale co jsem koupila i pěkné, průhledné kolíčky, jsem spokojená. Já mám krásné konvičky a bylo mi líto je nepoužívat. Ovocné čaje si vařím na běžné pití i za studena, každý den jeden a půl litrovou konvici, chce to si přečíst co obsahují, mě vyhovují chutí ov. čaje od Jemči.
      Jinak Hanislavo, když ti to tak vyhovuje, je to v pohodě. Mě třeba taky nesedí určené časy na louhování. Já svůj jen krátce, můj muž dlouho. Každý podle své chuti.
      Last edited by Renata; 29.11.2009, 09:38.
      Renata

      Comment


      • #4
        Ahoj Hančí,
        s tím bylinkovým čajem, uznávám. Ale já si ho dělám tak jednou za rok. Mám doma přes 90 čajů.Nejvíce od firmy Oxalis a spousta z nic je aromatizovaná. Nejvíc ze všeho miluji Rooibos a ten je v chuti úplně stejný, ani u černého jsem nepoznala změnu. Prostě mě to tak chutná. Nikomu jeho názor neberu.
        Zkoušela jsem taky udělat do konvice přes filtr,ale často se mi protrhl a pak jsem s tím měla mnohem víc práce.
        Tip na čaj: Zmáte čaj Dáta Masala?

        Comment


        • #5
          Tak tento čaj neznám. Já zase takový znalec nejsem, to musím přiznat. Vyzkouším vždy doporučené. Jo a pár kapek rumu v čaji zbožňuji, zato mléko-br,br. Já se k čajům dostala přez příbuzné, kteří jsou jen čajový a začali mi je vozit. Bohužel Rooibos mi nechutná, ani bílý a zelený. No každému to jeho, že?
          Mě se tedy ještě naštěstí filtr nikdy neprotrh a to dělám už hodně dlouho.
          Renata

          Comment


          • #6
            Ahoj holky, doufám, že mě nevykopnete z "klubu čajových znalců a labužníků"
            Jsem po přečtení o čajích o něco chytřejší, ale já piju ráno z termosky černý hořký čaj, potom horké hořké Nescafé a během dne, spíš dopoledne, kromě sifonu, ovocný čaj Jemča neochucený. Nic víc.
            Bylinkové čaje už nepiju a sypané má jen chlap, ale právě bylinkové.
            Tak vás zdravím a pitnému režimu zdar.
            anina s.

            Comment


            • #7
              Renčo, zkusím trik s kolíčkem. díky
              Jani, neboj, nevykopneme . Já kafe nepiju vůbec, ani rozpustný. Dělá mi zle na žaludek. Jen dvakrát do roka ledovou kávu a to je vždycky o strach jestli mi bude zle nebo ne. Čaj většinou sladím medem.

              Comment


              • #8
                Ahoj Hani, asi každý máme něco.
                Já med nesnesu na žlučník, ani mléko, i když kdysi dávno mi po tvarůžkách nevadilo.
                Teď po nich radši doušek pivka na trávení.
                Pěknou neděli.
                anina s.

                Comment


                • #9
                  masala

                  Jo a k té Masale
                  Jedná se o nápoj z černého čaje, koření a mléka. Tak nevím jestli by Ti Renčo chutnal.

                  1 litr vody
                  0,5 litru mléka nejlépe plnotučného
                  2 lžičky černého čaje (já dávám ale 6)
                  1 lžičku směsi Dáta čaj masala (dávám dvě) do firmy Benkor (kupuji ve zdravé výživě za 35 Kč)
                  cukr nebo med dle chuti

                  Do vroucí vody přidáme koření, čaj, a pokud používáme cukr. Necháme vařit 1 minutu,pak přidáme mléko a necháme vzkypět. Scedíme a podáváme

                  Ve směsi koření je:
                  kardamom, zázvor, skořice, hřebíček a bílý pepř.

                  Tipy: Trochu mléka můžeme nahradit smetanou, nebo můžeme použít trochu Salka + mléko- v tom případě ubereme cukr.

                  Comment


                  • #10
                    Bylinkový čaj -MEDUŇKOVÝ

                    1 l vody
                    3-4 větvičky čerstvé meduňky (3-4x asi 10-15 cm)

                    Čerstvou bylinku vhodíme do vařící vody, necháme několik vteřin vařit a vypneme zdroj tepla.....
                    nebo dáme snítky do konvice a přelijeme vařící vodou...
                    Louhujeme přikryté,15 min

                    a pak už můžete podle chuti osladit, já převařím a piji jen tak a moc mi chutná,
                    ale hlavně je dobrý z čerstvé zelené bylinky ,pokud ještě máte????
                    Na zklidnění mysli...., na trávení.., v létě je dobrý i vychlazený..

                    Hanislavo,mléko a koření néé...
                    Renatko,kolíček dobrej nápad...
                    Modrásku,každému co jeho jest...
                    pokud nejsi vyloženej kafař, vyzkoušej čaj Earl grey,
                    ale alespoň od firmy Ahmad- i v supermarketech ho mají a třeba i sáčkový 100 ks kolem 65,- Kč,v akcích bývá za míň.
                    Balení má tmavě zelenou barvu možná ti i zachutná , u nás doma je v sypané variantě,
                    ale narychlo i v sáčcích a u mužských je nejoblíbenější.
                    Já si pak dělám i jiné černé.Jo a pijou ho u nás všichni hořký....ale to je na tobě...

                    Dobrou chuť!!!
                    Last edited by Hančí; 30.11.2009, 03:25.
                    Hančí

                    Comment


                    • #11
                      Hančí, meduňka je vynikající, mám ráda i mátu, hlavně v létě a obojí mi roste na zahrádce. Až budete mít domeček, pilně pěstuj a bumbej, rostou jak plevel. Teprve teď, jak píšu, mě napadá, zda by se mohlo mrazit. Příští rok vyzkouším. Erlík nemá chybu, v nouzi jde i ze sáčku, ale většinou je to silice umělá. Jsem z malého města, a když nikam nejedu, je tu malé Tesco, jejich značka chuťově taky není špatná, ovšem smetí v sáčkách.
                      Hanislavo, bohužel tvůj receptík nevyzkouším, mléko radši samotné. Předám ale snaše, oni rádi s čajem experimentují. Jinak zázvorový můžu taky, v zimě pěkně zahřeje. V létě mám ráda i zázvorovou limonádu.
                      Renata

                      Comment


                      • #12
                        Meduňka s mátou v létě jako ledový čaj. To je dobrota! Taky není špatné jako ledový uvařit nějaký černý a nastrouhat do toho najemno jablíčko. To mi letos poprvé připravila kamarádka a byla jsem mile překvapena.

                        Comment


                        • #13
                          Tak černý s jablkem si dovedu představit a vyzkouším co nejdříve. Já piji na žízeň studené ovocné a toto bude příjemná změna. Dík za tip.
                          Renata

                          Comment


                          • #14
                            Proti propadlým kouskům čaje je super tohle http://www.myteashop.cz/cs/cajove-pr...419185151.html

                            Comment


                            • #15
                              Ahoj děvčata,
                              tak je vidět, že co člověk, to jiná chuť. Já mám moc ráda černý čaj s mlékem, ale zase Earl Grey nemusím. Bylinkové čaje moc nepiju, tam mám velké nedostatky, spíš z povinnosti. Ovocné čaje mám ráda, ale málokdy narazím na opravdu dobrý ovocný čaj. Většina z nich mi připadá, že jsou jen kyselé, mám představu, že když si koupím pomerančový čaj, chtěla bych cítit opravdu chuť pomeranče, u jablečného chuť jablek apod. Kdysi se prodával sypaný ovocný čaj, bohužel název už nevím (Apollo?), byl v celofánových sáčcích, překrytý barevným papírem, to byly kousky sušeného ovoce a byl opravdu výborný.
                              Věrik ♥♥♥

                              Comment

                              Pracuji...
                              X