Oznámení

Collapse
No announcement yet.

Domácí chléb bez hnětení...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Show
Clear All
new posts

  • Domácí chléb bez hnětení...

    Domácí chléb bez hnětení...

    (dívám se,že už tu jeden receptík je,ale mám trošku jiný)

    Na tento chléb nepotřebujeme stroje na hnětení ani pekárnu...

    Ingredience:

    3/4 hrnku tmavé mouky (používám žitnou nebo chlebovou),mohou se dát třeba i otruby
    1 1/3 hrnku polohrubé mouky
    2 hrnky hladké mouky
    Můžeme přidat česnek,cibuli,slunečnicové semínko,suš.rajčata a pod...

    dohromady tedy 4hrnky mouky,pokud dáme jen hladkou s tmavou,nebo jen světlé mouky nic se nestane,ale s tou trochou tmavé mouky je chleba lepší,stačí i 1/2hrnku.nebo kdo má rád tmavší chléb,přidá více tmavé a ubere světlou mouku.


    2 lžičky SOLI
    1/2 sáčku sušeného droždí (v Tescu mají nejlevnější,v Penny cca 6,90,-kč)
    2lžičky KMÍNU (podle chuti více,nebo žádný)Já dávám drcený...
    1 lžíce OLEJE
    1lžička OCTA
    2 hrnky VODY

    Všechny suché ingredience dáme do větší mísy a promícháme,přidáme vodu,ocet ,olej,Znovu promícháme rukou nebo vařečkou,jen aby se vše spojilo.Přikryjeme fólií nebo vložíme mísu s těstem do igelitu,většího sáčku a necháme kynout cca : 12-18h.stačí i méně,třeba těch 8h...
    v původním receptu se chléb měl vložit do rozpáleného hrce(1/2 h v troubě nahřátý),ale vyzkoušela jsem i bez předehřátí a výsledek je stejný.Postup není tak složitý a nebezpečný.
    Po vykynutí si těsto vyklopíme na stůl(vál) pomoučený polohrubou moukou nebo otrubami,kraje překládáme stěrkou do středu aby vznikl bochánek,asi tak z 5-ti míst dokola.Ten pak v rukou otočíme a vložíme do dortové formy cca 26cm průměr) dno vyložené peč,papírem a necháme aspoň 1/2 hodinky dokynout.
    Troubu rozehřejeme na 230°C

    Chléb přikryjeme alobalem,jen volněji,aby měl možnost se zvednout a pečeme 30min na těch 230°C,pak sundáme alobal a dopečeme na 25-260°C ještě dalších 30min...

    Dnes budu ještě péct,tak jestli se povede fotečka nakrojeného,vložím...

    Podle původního receptu se má péct chleba v rozpáleném litinovém hrnci a přikrytý pokličkou.Dá se určitě použít i větší hrnec s poklicí.jak píšu,mám vyzkoušené bez nahřátí nádoby a výsledek je lepší,ačkoli netrefuju bochánek z těsta do vřelé formy...

    Click image for larger version

Name:	domácí chléb bez práce....jpg
Views:	1
Size:	56.2 KB
ID:	147774Click image for larger version

Name:	domácí chléb bez práce....jpg
Views:	1
Size:	56.2 KB
ID:	147774Click image for larger version

Name:	těsto.jpg
Views:	1
Size:	45.1 KB
ID:	147775Click image for larger version

Name:	bochánek.jpg
Views:	1
Size:	57.8 KB
ID:	147776Click image for larger version

Name:	na kynutí.jpg
Views:	1
Size:	44.2 KB
ID:	147777
    Attached Files
    Last edited by jesterka; 15.12.2012, 09:25.
    Radka

  • #2
    Radko, to těsto necháš kynout v místnosti nebo v ledničce?? Bojím se, že by mi uteklo ze stolu. Asi hloupá otázka, ale fakt to nevím.
    Soňa

    Comment


    • #3
      Ahoj Soňi,určitě v místnosti,dokonce mívám mísu s těstem na parapetu,nad topením,kde se občas topí a na obrázku v míse je už nakynuté těsto,sice ve velké míse,ale nepřetíká.Zvětší objem tak 2x tolik víc ne...Slané kyne pomaleji a nevím jak by kynulo s čerstvými kvasnicemi,možná v tom je taky částečně zakopaný pes...
      Last edited by jesterka; 14.12.2012, 21:48.
      Radka

      Comment


      • #4
        Radko vyzkoušela jsem Tvůj chleba a super!!Jen jsem dala normální kvasnice,vykynutí stejné,ale kratší dobu,já to měla kynout tak 5,5hodiny a super.Dík
        Maruna

        Comment


        • #5
          Marunko, jaké množství čerstvých kvasnic dáváš?
          A děvčata, během pečení ničím nepotíráte?
          Díky.
          Věrik ♥♥♥

          Comment


          • #6
            věřík

            Já nepotírám,zkoušela jsem slanou nebo i octovou vodu,ale vršek byl pak nevzhledný.Taky pokud se chleba v první fázi nepřikryje,tak má vrch nepěkný,jestli je to tou vysokou teplotou,nevím.dají se určitě na posyp místo potření použít semínka,třeba sezam,dýně,slunečnice a pod...
            Radka

            Comment


            • #7
              Zdravím,

              našel jsem tento recept na domácí chleba a je výborný

              http://www.czporadna.cz/?qa=34491/re...-domaci-chleba

              Doporučuju a uvítám ty Vaše

              Comment

              Pracuji...
              X