Oznámení

Collapse
No announcement yet.

Výborný domácí chléb

Collapse
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Show
Clear All
new posts

  • Výborný domácí chléb

    1 kg hladké mouky
    7 dkg droždí
    2 kávové lžičky soli (hodně plné)
    1 1/2 lžičky celého kmínu
    1 pivo
    1/2 l teplé vody

    Mouku dáme do mísy, uděláme důlek. Do důlku dáme trochu teplé vody, malou lžičku cukru, droždí a necháme vykynout. Po vykynutí dolejeme zbytek vody, pivo, přidáme sůl a kmín a vypracujeme těsto, které necháme na teplém místě 1/2 hodiny vykynout. Nelekněte se, těsto je dost řídké. Mezitím si vymažeme větší nádobu (já jsem použila obdélníkový pekáč) a vysypeme hrubou moukou. Po vykynutí vlejeme těsto do pekáče a necháme další 1/2 hodiny kynout. Nahřejeme si troubu na 180°C a pečeme 1 1/2 až 1 3/4 hodiny. (Já jsem pekla 1 1/2 hodiny a stačilo to, ale záleží na troubě). Do trouby dáme při pečení kastrol s vodou. Po upečení chleba ihned namažeme vodou smíchanou se solí a necháme vychladnout. Kůrka je krásně křupavá.
    Attached Files

  • #2
    Petrulinko,
    ten vypadá báječně.
    Dělám něco podobného, ale z poloviční dávky a v pekárně - taky dobrej .
    Gábina

    Comment


    • #3
      Gábi, nás je doma trochu hodně, takže včera odpoledne jsem pekla a zítra ráno budu péct znova. A je opravdu moc dobrý. Pekárnu nemám, tak zadělávám ručně, ale co bych pro tu svoji rodinku neudělala.

      Comment


      • #4
        Je moc pěknej,já sice pekárnu mám,ale všechno dělám ručně-jsem na to zvyklá,pěkně si s tím těstíčkem pohraji...moc zdravím!!!!
        LENKA

        Comment


        • #5
          Petrulinko,moc děkuji za recept.Ted budeme mít větší spotřebu piva.
          Je fakt super,ta moje rodinka začala ted nějak více jíst a chlebík byl hned pryč.
          Děkuji Darina

          Comment


          • #6
            Darinko, jsem ráda, že chutnal. Já ho peču co druhý den, zrovna včera nejmladší syn říkal, mami, dochází chleba, nezapomeň zítra upéct. Takže zrovna ho mám v troubě. A protože se snažím, abychom jedli zdravěji, tak občas do těsta propašuju trošku zdravější mouku.

            Comment


            • #7
              Petrulinko, když mám troubu s horní spirálou a vzadu s větrákem, takže podle mě horkovzdušnou, taky mám dát hrnec s vodou ?
              anina s.

              Comment


              • #8
                Jani, já myslím, že vodu dávat nemusíš. Já ji tam dávám už ze zvyku. Stačí, když po upečení potřeš vodou se solí.

                Comment


                • #9
                  Původně odeslal petrulinka Zobrazit příspěvek
                  Jani, já myslím, že vodu dávat nemusíš. Já ji tam dávám už ze zvyku. Stačí, když po upečení potřeš vodou se solí.
                  Petrulinko, děkuju.
                  anina s.

                  Comment


                  • #10
                    Petrulinko,a jakou mouku tam dáváš?Myslíš,že by tam šly dát i nějaká semínka?Jo a upřímně jsem se bála to dělat s tim pivem,nedovedla jsem si to představit.ale dala jsem ho tam,bez něj by to nešlo.
                    Vždy jsem snila o pekárně,a tak jsem mooc ráda,že ji nemusím mít a chleba takto upečený je dobrý a je ho dost,přemýšlela jsem kolik asi váží?Snědl se dřív než bych vytáhla váhu.
                    Je nás 7.
                    A mám taky horkovzduch a ten hrnec s vodou jsem tam dala,nevěděla jsem ,že to nemusí být.
                    Darina

                    Comment


                    • #11
                      Darinko, v původním receptu mám napsáno, že dát do trouby kastrol s vodou. Ale myslím, že snad do horkovzdušné by být nemusel, i když já ho dávám pořád. Mouku přidávám třeba žitnou celozrnnou nebo špaldovou, třeba tak 20 dkg a někdy přidám i semínka, nejraději mám slunečnicové nebo lněné. Taky to můžeš klidně semínky posypat i na povrchu. Fantazii se meze nekladou. Však časem uvidíš, co rodince chutná nejlíp. Nás je doma 6 + přítel dcery, který u nás téměř bydlí, takže taky 7. Mám pocit, že neustále je u nás všechno snědené.

                      Comment

                      Pracuji...
                      X