Oznámení

Collapse
No announcement yet.

Řízek pro žlučníkáře

Collapse
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Show
Clear All
new posts

  • Řízek pro žlučníkáře

    Řízek pro žlučníkáře

    Řízky z libového masa,vepřového (nebo lépe kuřecí,krůtí prsa).klasicky naklepeme a
    osolíme a obalíme v trojobalu.
    Dáme si vedle pánve, dostatečně hluboký a velký hrnec s vařící vodou,opravdu musí voda vřít!!!!
    Na pánvi si rozpálíme- kvalitní Extra virgine oliv.olej,(může se víc zahřát a nepřepaluje se tak rychle,dá se pořídit i v akcích 1/2 l za 80-90 Kč)nedáváme moc,stačí jen tenká vrstva,jen aby se řízky smažily.

    Snažíme se, aby jsme nepřepálili olej,tak pokud je třeba,
    přidáváme po troškách,do pánve, další olej,aby se to nepálilo!!!

    Jakmile je řízek osmažený ,hlavně nespálit,napíchnem ho na vidlici,pořádně,a ponoříme jej do vařící vody,
    necháme , stále na vidlici, několik vteřin ponořený,(cca 2-3 vt) a hned zas vytáhnem a odložíme je jednotlivě,vedle sebe nastojato.Dá se použít i děrovaná lžíce na odpěňování.
    Můžeme je, pokud se nám přeci jen zdá,že jsou vlhké,pak dát na chvíli osušit do trouby a jsou zas křehké.Dělám tak i ryby,ale opatrně jsou křehké,tak raději podebrat tou odpěňovačkou.

    Všechen tuk ,od smažení, zůstal v té vařící vodě a to je pro nás právě velmi důležité!!!

    Je dobré si eventuelně, při větším množství řízků, připravit více nádob, abychom nemáčely další řízky do moc mastné vody

    Takový řízek, jsem si dala měsíc před operací žlučníku,ale opravdu jen 1 malý a z kuřecích prsou!!!!

    Nebojte se není moc mokrý,voda se z horkého řízku rychle odpaří,je dobré je neukládat na plocho,ale na stojato a jednotlivě,třeba kolem oválného pekáče,aby se pára mohla rychle, volně odpařit a nenavlhla další řízek!!!!Nedávat na ubrousky,drží se v nich vlhkost a řízek neoschne dost rychle!!!

    Druhý byl,už pro jistotu, raději jen přírodní a dušený na vodě s 1 lžičkou oliv.oleje!!! :P :P :P

    Ale už ten pocit,že jsem mohla , alespoň malý řízek,byl fantastický !!!A k tomu Dietní bramborový salát,jak je zde taky v receptech uveden a vánoce 2008 neměli chybu.
    Tak možná to někomu taky pomůže ,předávám svou zkušennost tedy dál.
    Určitě je tato úprava vhodná i pro ty, co drží hubnoucí dietu a chtějí jednou, se salátkem a s řízečkem, trochu zhřešit.
    Last edited by Hančí; 16.06.2009, 22:45.
    Hančí

  • #2
    Já takto nechávám okapat v míse vyložené několika vrstv. kuchyň. papíru bez vody vše smažené i bramboráky apod., je to lepší než jen pokládat na ubrousek. Musíte ovšem hned jak vyndáte z pánve a budete se divit kolik tuku odkape.
    Vyzkouším i tu vodu. Čusík
    Renata

    Comment


    • #3
      mám to vyzkoušený to s tou vařící vodou - vřele doporučuji
      MARUŠKA

      Comment


      • #4
        Já taky doporučuju .
        To už si dělala moje babička a my se jí vždycky divili, jak to může jíst...no a několik let už to baštím taky.

        Comment


        • #5
          Ahoj holky, jednou za 100 let se mi taky žlučník ozve, ale to už se musí nasbírat, jinak se snažím nepřejídat a jíst střídmě.
          Moje mamka, když smaží řízky, tak je dá do hrnce a pokape nebo postříká vodou, když si namočí ruku ( asi jak když se kdysi kropilo prádlo před žehlením ), ale vím, že to se nedá srovnávat s vodou vřící v hrnci nebo ubrouskama, které používám já.
          Jen mi to připomělo ten příspěvek s babičkou.
          Taky schválně někdy zkusím to s tou vodou.
          Pa.
          anina s.

          Comment


          • #6
            Janino, do té vody se to dá,aby se spláchnul skoro všechen ten tuk !! Protože to, my žlučníkaři, nesnášíme.To skrápění vodou,někteří dělají proto, aby nebyl povrch řízku tvrdý,nemá to nic společného s tím, zbavením se tuku.To znám,taky to teta dělává,protože nemaj rádi křupavou kůrku,ale já jo a moc!!! Takto i přes to máčení zůstane křupavá,i když trochu míň. Musí to jít šup,šup,pak se nestačí namočit ,jen se spláchne do té vařící vody tuk.Tak ahojky a vyzkoušej,za to nic nedáš.
            Hančí

            Comment


            • #7
              Ahojky Hančí, určo někdy vyzkouším. Já mám sice potíže se žlučníkem jednou za čas, ale já právě tuk " snáším "......
              Výpek z masa ztuhlý namazat na chleba a k tomu okurku...
              Ale je jasné, že to nejím každý den, snažím se vařit ne moc tučně, ale v mražáku máme zabijačku, tak ať nemusím nakupovat, když zásoby jsou, pečený bůček se zelím nebo krkovička...
              Ale já si pochutnám i na bramborách s cibulkou nebo knedlíku s vajíčkem...
              Pa.
              anina s.

              Comment


              • #8
                Janino,tak to se máš, to já už nemohla.A to jsem nemohla ten kamínek(1 cm)mít dýl jak 3 roky,byla jsem předtím na ultrazvuku a nic tam nebylo.Pak mi bylo zle už ze všeho,až jsem před vánoci skončila na kapačkách ve špitále,kuchat mě nemohli, ale teď je to už od února za mnou, přesto se raději držím zpátky.Tak pá,
                Hančí

                Comment


                • #9
                  Ahoj Hančí, mi před 20-ti lety našli písek a asi si chtěl dr. udělat čárku, že na operaci, ale že není akutní. Tak to já radši suchý rohlík a vodu.
                  Někdy se to nasbírá a pak jde ven i sifon, ale když je ok, tak smažené, ostré, česnek, cibule, tatarka, mastné... atd. a nic. Jsem kafař, dělám si ráno silné nesko hořké, ale asi to večer někdy po celém dni vyvážím občas nějakým pivkem... a když grilujeme, tak nenamáčím chleba do mastného, ale celkově se snažím všeho s mírou ( ale když ten Míra není po ruce? )
                  Jinak si pochutnám na chlebu s pomaz.máslem a rajčetem, nejsem " žravec ", ale labužník, stačí mi trochu, ale musí mi to chutnat, nemusím hodně a ani pokaždé maso...
                  Manželova mamka měla kdysi velké potíže, záchvaty, pak operace a teď ji ale taky někdy žlučník trápí...
                  Každý to má asi jinak...
                  Já snad pod nožem neskončím...
                  Pa.
                  anina s.

                  Comment


                  • #10
                    Ahoj Jani,to prý někdy bývá i po operaci!! Já už mám klid a doufám,že se to nevrátí a tebe ať to mine !!! Já jsem nikdy, po celý život neměla potíže a pak to přišlo najednou,jak jsem psala.Tak ahojky a omlouvám se, nějak jsem to přehlídla.
                    Hančí

                    Comment


                    • #11
                      Pečené řízky

                      Řízky jsem začala péct až tady a musím uznat, že nám i víc chutnají,než smažené.Před vložením do trouby je lehce stříknu olejem z rozprašovače a pak ještě jednou při obracení.
                      Všimla jsem si, že na všech výrobcích( řízky, nugety,burgry,ryby,...) které jsou už obalené je vyobrazeno jen pečení a grilování.
                      Attached Files
                      Last edited by Iva4; 31.01.2010, 11:34.
                      Iva4

                      Comment


                      • #12
                        Ahojky, jednou jsem je zkusila péct, na něčí radu, plech si vymazala olejem, a skoro všechny se mi přichytily a tak byly na talíři oloupané řízky a kousky strouhanky přilepené na plechu , od té doby JEN smažím a dávám na ubrousek...
                        Páčko.
                        anina s.

                        Comment


                        • #13
                          Ahojky holky,je pravda,že když jsme dřív na vánoce,měli víc porcí na smažení,tj.řízky vepřové,kuřecí,králičí,klobásu a ještě rybu,tak jsme pekli teda smažili,taky v troubě na hlubším plechu,hlavně kotlety,(nebo cokoliv s kostí.)..jsou pak krásně měkké až ke kosti !!!
                          Ale my dávaly normálně trochu víc tuku, jak na smažení !!!
                          To už si teď tedy nedovolím!!
                          Ale neloupalo se nám to Janí !!!
                          Tak možná byla chyba někde jinde..Dávali jsme plech s tukem nejprve rozpálit do trouby a pak teprve, když byl tuk horký, vložit řízky,jako když smažíš !!! Pá
                          Hančí

                          Comment


                          • #14
                            Ahoj Hančí, možná to byl nekvalitní plech, nechala jsem rozpálit.
                            Ale bylo to před ix lety, ale prostě mě to odradilo od pečení a na teflonovou pánev nedám dopustit.
                            Ale taky jsem zatím nesmažila hromadu řízků, tak to šlo...
                            Pa.
                            anina s.

                            Comment


                            • #15
                              jj jasný,tak čauky
                              Hančí

                              Comment

                              Pracuji...
                              X