Oznámení

Collapse
No announcement yet.

Rady k droždí

Collapse
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Show
Clear All
new posts

  • Rady k droždí

    Droždí představuje živý organismus - drobné kvasinky, které se ve styku s vodou a s cukrem při vhodné teplotě rozmnožují pučením. Přitom vzniká oxid uhličitý, který způsobuje kypření těsta a zvětšuje jeho objem.
    Droždí se prodává vážené nebo balené. Čerstvé droždí je světle hnědé a drobivé, nemá trhliny, ani tmavé skvrny. Vyschlé droždí je tvrdé, popraskané a skvrnité. Jeho schopnost kvasit je malá.
    Droždí uchováváme v chladničce zabalené ve dvojité vrstvě alobalu. Tak nám vydrží 3 až 4 dny, na mrazáku vydrží až 4 měsíce. Po rozmrazení je sice kašovité, ale stejně dobré jako čerstvé.
    Množství sušeného droždí v balíčku odpovídá asi 25 g čerstvého droždí. Když ho skladujeme na chladném místě, uchová si schopnost kynutí až do data uvedeného na obalu. Sušené droždí se používá přesně tak, jak je uvedeno v návodu na obalu. Odborníci však dávají přednost droždí čerstvému, které se při pečení osvědčuje lépe.
    Všeobecně platí, že na koláč z 500 g mouky dáváme 30 až 40 g droždí. Čím více máme droždí, tím bude těsto lehčí a zvětší se jeho objem. Množství potřebného droždí však nezávisí jen na množství mouky, ale i na hustotě těsta, která zase záleží na obsahu tuku a jiných přísad, jako je například sušené ovoce.
    Iva4

  • #2
    Ahojky Ivo, tak to je dobrý vědět. Kolikrát se děvčata v kuchařce ptají kolil dát místo sušeného normálního. Já tedy teď výhradně používám sušené.
    Ivana M

    Comment


    • #3
      droždí

      zajímavé informace, díky
      Navstivte internetovou prodejnu koření nebo domácí kuchařku s mnoha recepty online

      Comment

      Pracuji...
      X