Oznámení

Collapse
No announcement yet.

Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

Collapse
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Show
Clear All
new posts

  • Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

    Irenko,mám dotaz.Já dělám řez na plech a potahuje se marcipánem.Chtěla jsem se zeptat,jestli z této dávky to na plech stačí a jestli vyválím takový kus v celku.Ivanka mne odkázala na tebe,protože je to tvůj recept a tvé zkušenosti.Děkuji Jaruš

  • #2
    Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

    Jaruš, mně to vyšlo na dort ze 4 vajicek a ozdobeni, podivej se do galerie (ten zeleny s hribecky), ja bych pridala aspon polovinu mnozstvi. Marie
    Marie z Moravy

    Comment


    • #3
      Re: Falešný marcipán

      Marie,děkuji za reakci.Ještě ten dotaz,zda-li se to dá vyválet na tak velký kus,nemám s tím zkušenosti,jestli se to netrhá a dá vůbec přenést.Tvůj dort jsem samozřejmě viděla,jsi šikovná.Ten plech je větší,tak ta půlka navíc je asi dostačující.Děkuji ti Jaruš

      Comment


      • #4
        Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

        Jaruš, ja to delala poprve, jak jsem psala (a vyvalet to musis vic - i boky dortu), myslim, ze by to nemelo byt problem ani na plech, psala Irenka, tloustka by mela byt 3-4 mm, myslim, ja delala tenci, ne zamerne , ale slo to a pres valek prendas na plech! At se dari!! M.
        Marie z Moravy

        Comment


        • #5
          Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

          Marie děkuji ti za pomoc.Dám vědět,jak mi to šlo.Díky Jaruš

          Comment


          • #6
            Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

            Dobrý den paní Irenko, v první řadě se klaním Vašemu umění. Mohla byste mi prosím říct, jestli používáte ten samý marcipán jak na potahování, tak na výrobu kytiček? Já mám podobný je tam méně vody, oleje, ale zase je tam trochu tuku a jeden bílek. Jen jsem si ještě netroufla potahovat a v brzké době mě to čeká. Děkuji za odpověď Láďa
            Láďa

            Comment


            • #7
              Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

              Ahojík Jaruš,
              z této dávky je cca 380g.........mě to vystačí na potáhnutí dortu ze 6 vajec. Ale velký plech s tím myslíš nepotáhneš , určitě bych přidala tak půl dávky. Těch 380g na tak velkou plochu, myslím, nerozválíš....když je to už moc tenké, tak se to rádo trhá.
              ..............a omlouvám se za pozdní odpověď ........
              IRENA

              Comment


              • #8
                Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

                Ahojík Láďo,
                já používám na všechno stejný marcipán.......rozdíl je akurát v tom, že když chci potahovat, udělám jej řidší a to tak, že si jen při zpracovávání občas namočím ruce a marcipán nenechám odležet - potahuji rovnou.
                Když jej mám na figurky, tak jej zase při hňácání udělám tuhší....jednoduše přidám trochu suš.mléka a cukru. Pak ho pořádně zabalím a dám odležet do ledničky. On sice ztvrdne, ale dá se lehce nahřát v mikrovlnce a propracovat. Ale pozor na spálení - jde to rychle
                IRENA

                Comment


                • #9
                  Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

                  Irenko děkuji za radu a teď budu zase péct v pondělí na úterý pro jednu dceru do práce a ve středu pro druhou dceru na čtvrtek do práce.My jsme už slavili než jela na hory.Já mám obě dcery v únoru.Starší dcera pracuje co jsem pracovala já a tak jsou tam zvyklí na moje pečení,tak se budu muset pochlapit.Chci udělat něco zase nového.Ty parády co děláš ty asi nesvedu tak krásně.Nyní jsem dostala email na dorty a zdobení a nápady.Kdyby jsi chtěla,pošlu ti to,ale ty máš fantazie asi dost. Jaruš

                  Comment


                  • #10
                    Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

                    Irenko, děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli mi tato dávka stačí na potažení jenom vrchní části malého plechu. Dělám to ze 6vajec. Četla jsem předchozí odpověď a tam říkáte paní, aby si půl dávky přidělala. ?
                    Láďa

                    Comment


                    • #11
                      Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

                      Původně odeslal Láďa
                      Irenko, děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli mi tato dávka stačí na potažení jenom vrchní části malého plechu. Dělám to ze 6vajec. Četla jsem předchozí odpověď a tam říkáte paní, aby si půl dávky přidělala. ?
                      Ale já to mám na velký plech.Jaruš

                      Comment


                      • #12
                        Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

                        Láďo, na malý plech by ti to mělo vyjít.....pokud ale chceš mít jistotu, že to vyjde určitě, tak si trochu přidělej... , ono to vydrží v ledničce i měsíc, nebo z toho naděláš nějaké ozdoby.
                        Já např. z jedné dávky potáhnu kulatý dort o průměru 23 cm ze šesti vajec a ještě mi zbyde na ozdobu....
                        IRENA

                        Comment


                        • #13
                          Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

                          Irenko prosím ještě jeden malý dotaz,stává se mi, když dám marcipánový dort do ledničky, tak začne rosit a teče z něj barva, zkusila jsem ho dát i na balkon, který je vyzděný a netopí se tam. Byl v igelitu dvojnásobném a stejně rosil (já vždycky říkám,že pláče z těch mých výtvorů). Jak je uchováváte vy ? Děkuji moc za odpovědi a omlouvám se že stále otravuji, ale koho se má člověk zeptat, něž lidiček co mají zkušenosti.
                          Láďa

                          Comment


                          • #14
                            Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

                            Láďo, podle mých poznatků, za orosení dortu může:
                            1. pudinkový krém pod ním - obsahuje hodně vody, která se odpařuje a marcipán začně mokvat a téct
                            2. když je v ledničce něco, z čeho se odpařuje voda - třeba špatně zakrytý nějaký hrnec, nebo něco špatně zabaleného
                            3. nízká teplota v ledničce - já, když do ní dám dort, vždycky zvýším výkon na max.
                            4. právě ten igelit nebo mikroten - nikdy v ledničce dort nepřikrývám a když jde dort na balkon, dám jej do papírové krabice a překryji papírem, vlhkost z dortu se totiž ráda na tom mikrotenu kondenzuje a stéká na marcipán

                            Dort se snažím potahovat a zdobit vždy na poslední chvíli, i ozdoby posazené do krému jsou do druhého dne měkké

                            Láďo, vaše dotazy mi nevadí, klidně se ptejte, když budu vědět, odpovím... :P :P :P
                            IRENA

                            Comment


                            • #15
                              Re: Falešný marciáp /dotaz pro Irenku/

                              Irenko, děkuji za odpověď. A co vy používáte pod marcipán? Někde jsem četla že je dobrá i nutela s máslem,jako podklad. Jinak ledničku mám samoodmrazovací, tudíž je tam stále jakoby vlhko. Teď už se ani jiné navyrábí. Ségra má ještě tu starou bez výparníku a takové starosti namá. Já ty dorty dám nejdřív do krabice a pak teprve do igelitu. No samé starosti, ale hlavně že mě pečení baví. Iren ještě jsem se chtěla zeptat na ten slaný dort co máte ve foto,nemohla bych poprosit o receptík s trochou komentáře? Moc mne nadchl je opravdu super !!!!!!!
                              Láďa

                              Comment

                              Pracuji...
                              X